top of page

 

 

Technika pisania ikon

 

Modlitwa ikonografa

 

O Panie wszystkiego, co istnieje, Ty oświeciłeś Apostoła i Ewangeli­stę Łukasza Duchem Świętym, pozwalając mu namalować Swą Przenaj­świętszą Matkę, trzymającą Cię w ramionach i mówiącą: „Łaska Tego, który się ze mnie narodził, spłynęła na cały świat". Oświeć i prowadź mą duszę, me serce i mego ducha. Kieruj dłońmi Swej niegodnej sługi, abym mogła godnie i w sposób doskonały stworzyć Twój wizeru­nek, a także Twej Przenajświętszej Matki i wszystkich świętych, na chwałę, radość i ozdobę Twego Świętego Kościoła. Odpuść mi moje grzechy, a także grzechy tych, którzy oddawać będą cześć tej Ikonie i którzy gorącą modlitwą przed nią będą wielbić osoby na niej przedstawione. Chroń ich od zła wszel­kiego i wesprzyj dobrą radą. O to proszę dzięki wstawiennictwu Twej Matki Przenajświętszej, Apostoła Łukasza i wszystkich świętych. Amen.

 

 

 Pracę nad ikoną zawsze poprzedzam odmówieniem Modlitwy Ikonografa. Ikona jest sztuką synergiczną, wierzę w to, że to Duch Święty pisze ikonę, a ja jedynie jestem niedoskonałym narzędziem, którym się posługuje. Dlatego nie podpisuję ikon, a jeśli koniecznie jest wymagany podpis umieszczam go z tyłu ikony w brzmieniu : " Ręką M. Podleśnej ". Jest to zwróceniem uwagi na fakt, że nie ja jestem autorem tej ikony, ona jedynie została wykonana moją ręką.

 

 W ikonie fascynuje mnie wszystko - niezmienność zasad, prawda zawarta w obrazie, głęboka symbolika przedstawień, swoisty alfabet konieczny do napisania i odczytania ikony, trudne ale ogromnie piękne i dające niezwykłą satysfakcję techniki złocenia, samodzielne sporządzanie farby temperowej.

 

 Ikony piszę tradycyjną, stosowaną od wieków techniką tempery żółtkowej. Wszystkie prace wykonane są na suchych deskach lipowych wzmocnionych dębowymi szpongami. Taką deskę w pierwszej kolejności impregnuje się gorącym roztworem kleju króliczego. Następnie przykleja się na nią białe płótno. Kolejnym krokiem jest nałożenie 12 warstw gruntu ( lewkasu ) klejowo - kredowego i wypolerowanie go. Proces przygotowania podobrazia trwa około tygodnia - każda warstwa gruntu musi wyschnąć, w przeciwnym razie pojawią się spękania.

 

 Następnie przenoszę na gotową deskę wcześniej przygotowany, dokładnie przemyślany szkic. Jeśli w ikonie przewidziane są ornamenty - wykonuję relief. Kolejny etap to złocenie wybranych elementów. Istnieje kilka technik złocenia, jednak moją ulubioną jest technika na pulment ( glinkę bolusową ). Jest to najbardziej pracochłonny sposób złocenia, wymagający dużego doświadczenia i umiejętności ale dający niepowtarzalne, wyjątkowe efekty. Wypolerowane złoto ma blask lustra a pozostawione matowe elementy nadają ikonie lekkości.

 

 Teraz przychodzi moment pisania ikony. Temperę sporządzam własnoręcznie z suchych pigmentów ziemnych najwyższej jakości i emulsji złożonej w odpowiednich proporcjach z żółtka jaja kurzego i białego, wytrawnego wina.

 Pisanie ikony rozpoczyna się od nałożenia ciemnej ( brązowej lub oliwkowej ) warstwy koloru zwanej sankirem na partie cielesne ikony. Następnie kładę warstwy podmalówkowe na pozostałe elementy ikony ( tło - architektura, góry, rośliny oraz na szaty postaci przedstawionych w ikonie ). Bardzo istotne jest precyzyjne wykreślenie wszelkich linii w ikonie, odpowiedni ich przebieg i zróżnicowana grubość.

 

 Kolejny etap to rozjaśnianie czyli modelowanie partii cielesnych i pozostałych elementów ( szaty, detale architektoniczne ) przez położenie kilku warstw światła w ikonie. Następnie trzeba "ożywić" partie cielesne podrumienką - jest to laserunkowe nałożenie czerwonego koloru na określone miejsca.

 

 Ostatnim krokiem jest nałożenie najwyższego światła - blików. Są to bardzo jasne, prawie białe, precyzyjne kreski intensywnie rozświetlające ikonę i ostatecznie modelujące wszystkie jej elementy. Najwyższe światła na szatach często wykonuję złotem położonym na sok z czosnku. Jest to dawna metoda złocenia, dość trudna i wymagająca wprawy dlatego też rzadko stosowana w pracowniach ikonopisarskich.

 

 Po odpowienim czasie - uzależnionym od pory roku ( centralne ogrzewanie ) i wilgotności panującej w pomieszczeniu gdzie przechowywana jest gotowa ikona -  przychodzi moment zawerniksowania ikony. Do tego celu używam oleju twardoschnącego lub olify ( płyn oparty na oleju lnianym najwyższej jakości ). Olifa penetruje wgłąb malatury czyniąc ją odporniejszą na uszkodzenia mechaniczne, ożywiając kolory i nadając blasku powierzchni. Zaolifioną ikonę na czas wysychania należy chronić przed kurzem gdyż każdy pyłek bardzo łatwo przylega do lepkiej warstwy olify.

 

GŁÓWNE TYPY IKONOGRAFICZNE

 

IKONY CHRYSTUSA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Mandylion przedstawia zamyślone Oblicze Chrystusa wpisane w nimb krzyżowy.  Istnieje wiele wersji Mandylionu.  Bardzo często Oblicze Chrystusa widnieje na chuście podtrzymywanej przez Archaniołów Michała i Gabriela za jej dwa górne rogi.

Nimb krzyżowy jest atrybutem ikonograficznym przypisanym wyłącznie Chrystusowi.  Na nimbie widnieją greckie litery oznaczające Imię Boga - " Jestem Który Jestem ".

Ikona jest podpisana literami : IC  XC będącymi skrótem od słów : Isos Christos.

Na zdjęciu - Mandylion z Nowogrodu, ok. 1100 r.

Ikona Chrystusa Pantokratora ( Wszechwładcy ). W tym półpostaciowym przedstawieniu Chrystus w lewej ręce trzyma otwartą lub zamkniętą Księgę Ewangelii, prawa ręka ukazana jest w geście błogosławieństwa.

Symboliczny jest kolor szat - czerwień tuniki ( chitonu ) oznacza władzę i panowanie nad światem ( kolor cesarski ) oraz Boską naturę Chrystusa, a niebieski płaszcz symbolizuje ludzką naturę, przyjętą w akcie Wcielenia.

 

Na zdjęciu - ikona Chrystusa Pantokratora z Jarosławia, XIII w.

Ikona " Zbawiciel w Majestacie " .  Chrystus ukazany jest w niej całopostaciowo, zasiadający na tronie, otoczony trzema mandorlami - czerwoną w formie rombu, symbolizującą Boską naturę Chrystusa, niebieską o owalnym kształcie  będącą symbolem wieczności i sfer niebieskich ( Aniołów wokół Osoby Chrystusa ) oraz czerwonego kwadratu w którego naroża wpisane są symbolicznie przedtawione postaci Ewangelistów ( Ewangelia jest głoszona na cztery strony świata ).

Chwała Boska Chrystusa ukazana jest poprzez złoto Jego szat.

Podobnie jak w ikonie Chrystusa Pantokratora tak i tu Zbawiciel w lewej dłoni trzyma Księgę Ewangelii a prawa dłoń ukazana jest w geście błogosławieństwa.

Ikona "Chrystus Emmanuel " ukazuje Chrystusa w wieku 12 lat i nawiązuje do tekstu z Ewangelii - " Rodzice jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście udali się tam zwyczajem świątecznym".

 

Na zdjęciu ikona autorstwa Simona Uszakowa, XVII w.

Ikona " Chrystus Święte Milczenie "  - jest to bardzo rzadko występujące przedstawienie Chrystusa.  Ukazuje Jezusa przed Wcieleniem. Jest to jedyna ikona Chrystusa w której zamiast nimbu krzyżowego widoczna jest ośmioramienna gwiazda. Zbudowana jest ona z dwóch kwadratów - czerwonego oznaczającego Boskość Chrystusa i niebieskiego ukazującego tajemnicę Bóstwa.

Chrystus ukazany jest jako Anioł ubrany w białą dalmatykę, jego dłonie są zlożone na piersiach.

 

Na zdjęciu - Ikona rosyjska z XIX w.

Ikona Matki Bożej Hodegetria ( Przewodniczka ) - Maryja w tym przedstawieniu jest ukazana frontalnie, najczęściej półpostaciowo. Na lewej ręce trzyma Chrystusa, prawą dłonią na Niego wskazuje jako na Drogę, Prawdę i Życie.

Chrystus przedstawiony jest jako Emmanuel, w lewej dłoni trzyma zwój Pisma Św. a prawą dłonią wykonuje gest błogosławieństwa.

Typ Hodegetria ma wiele odmian ikonograficznych.

Na zdjęciu - jedno z najbardziej znanych przedstawień typu Hodegetria - Ikona Matki Bożej Smoleńskiej pochodząca z XV w.

Ikona Matki Bożej Eleusa ( Umilenije, Czuła ) - przedstawienie ukazujące czułą relację między Matką Bożą a Dzieciątkiem Jezus .  Wyrażone jest to poprzez pochylenie głowy Bogurodzicy w kierunku Chrystusa. Dzieciątko wpatrzone w Matkę czule Ją obejmuje. Smutek na obliczu Maryi wynika z faktu, że wie Ona jakie cierpienia czekają Jej Syna. Zatroskane spojrzenie jest również skierowane na świat - Maryja obejmuje macierzyńską miłością każdego człowieka.

Na zdjęciu przyklad ikony Umilenije - Ikona Matki Bożej Włodzimierskiej, nieznanego autora, pochodząca z XII w z Bizancjum.

 Ikona Matki Bożej Znaku ( Oranta, Modląca się ) - jedno z najstarszych przedstawień Matki Bożej, ukazujące Ją we frontalnej postawie, z rękami skierowanymi ku górze w geście modlitwy.

Na tle Matki Bożej przedstawiony jest Chrystus Emmanuel w okrągłej sferze - symboliczne ukazanie prawdy o Wcieleniu. Wzniesione w modlitwie ręce Maryi symbolizują Jej orędownictwo nad całym światem.

 

Na zdjęciu - Ikona Matki Bożej Oranty, Jarosław XIIIw.

Chrystus Pantokrator ( Wszechwładca )

Mandylion

Zbawiciel w Majestacie

Chrystus Emmanuel

Chrystus Święte Milczenie

Ikony Matki Bożej

Hodegetria ( Przewodniczka )

Eleusa ( Umilenije, Czuła )

Matka Boża Znaku ( Oranta, Modląca się )

bottom of page